PIERCING
je forma osobního vyjádření
funguje jako šperk pro zlepšení vzhledu
a někdy dokonce zlepšuje kvalitu života
Co to je piercing?
Piercing obvykle odkazuje na vytváření otvorů v těle aplikaci šperků. Nejběžnější jsou náušnice v ušním lalůčku nebo v nosu, ale v podstatě lze propíchnout jakýkoli přirozený záhyb nebo chlopeň kůže.
Proč si nechat udělat piercing?
Lidé historicky rádi zdobí a mění svůj vzhled tak, aby ‚vypadali lépe‘, sledovali trend nebo naopak vyčnívali z řady; někdo to dělá přes oblečení, někdo si rád nechává barvit vlasy, jiný se nechá tetovat...a někdo má rád piercing.
V každém případě piercing nemusí zlepšit jen váš vzhled, ale také vaše sebevědomí a tím i kvalitu vašeho života.
Někteří lidé to dělají, aby kompenzovali specifické nedostatky (ženy s obrácenými bradavkami by je mohly vyléčit piercingem bradavek; někteří lidé s piercingem genitálií zaznamenali zlepšení v sexuálním životě..).
A nakovec, někteří lidé prostě mají rádi ten pocit, když jim do těla proniká kovová jehla.
Kdo si dělá piercing?
Možná si myslíte, že kdo má piercing musí být jen mladý, rebel, metalista... ale realita je taková, že každý může dospět k piercingu z mnoha různých důvodů.
Mnoho piercingů lze skrýt, takže se pak nedivte, že váš důvěryhodný „bankéř v kravatě“ nebo vaše „usměvavá babička od vedle“ nosí skryté šperky :)))
Bohužel ještě s dobou nejdeme ...
Některé piercingy stále nejsou společností dobře přijímány :(
proto byste si měli dobře rozmyslet a zeptat se sami sebe: „Budu mít kvůli tomu problém na svém pracovišti?“ „Je to piercing, který mohu v případě potřeby schovat ?“
Péče o piercing
Tato jednoduchá doporučení platí pro všechny druhy piercingu během období hojení - jednoduše jej udržujte čistý a suchý a nedotýkejte se piercingu mimo jeho čištění.
Doba hojení může být od 2 do 12 měsíců i déle, v závislosti na typu piercingu a osobních faktorech (celkový imunitní systém, stres, životní návyky...)
Udržovat piercing v čistotě neznamená čistit jej tak často, jak je to možné, ale co nejvíce se vyhnout kontaktu piercingu s mikroby.
Během hojení se vám na místě piercingu vytvoří krusty: je to normální: jsou tvořeny krví a lymfatickou tekutinou a je to zdravá reakce vašeho těla na piercing. Nikdy neodstraňujte krusty, dokud jsou suché.
Jediný produkt k odstranění těchto krust, je sterilní fyziologický roztok nebo čistá voda / piercing a okolí opláchněte 2x denně poté, co si pečlivě umyjete ruce. Při sprchování pečlivě opláchněte zbytky čisticích roztoků.
Po vyčištění pečlivě osušte a udržujte oblast piercingu v suchu / bakterie mají rády vlhká místa/ Samozřejmě vždy používejte čisté ručníky nebo papírové utěrky.
Kromě toho se snažte nedotýkat se piercingu, ani když máte pocit, že je zaseknutý kvůli krustám: může zvýšit riziko infekcí. Nechte krusty samy spadnout nebo je jemně odstraňte během výše popsaných fází čištění.
Nespěte na svém čerstvém piercingu a (zejména u piercingu uší a obličeje) buďte opatrní s předměty, jako jsou sluchátka a brýle: nejen kvůli bakteriím, ale také mohou změnit úhel piercingu, což zkomplikuje nebo ohrozí jeho hojení.
Dokud nebude piercing zcela zahojený, vyhněte se návštěvě bazénu, moře nebo sauny. Případně můžete piercing překrýt voděodolným obvazem.
Co je ještě normální?
Zpočátku:
menší krvácení, lokalizovaný otok, citlivost nebo modřiny.
Během hojení:
určité zabarvení, svědění, sekrece bělavě žluté tekutiny (ne hnisu), která vytvoří na špercích krustu.
Během a po uzdravení:
Pokud nezařadíte čištění piercingu jako součást své hygienické rutiny, mohou se hromadit normální, ale páchnoucí tělesné sekrety.
Fáze nahoru a dolů jsou během hojení normální:
buďte trpěliví a po celou dobu dodržujte doporučení.
Dokonce i zahojené piercingy se mohou zmenšit nebo uzavřít během několika minut poté, co tam byly roky! To se liší člověk od člověka; pokud se vám piercing líbí, musíte mít šperky uvnitř vpichu– nevyndavejte je na delší dobu.
Další informace, kterou asi nebudete chtít slyšet ... existuje zhruba 25% lidí, kterým se piercing bohužel i při sebelepší péči hojí špatně a dalších 25% lidí, kterým se piercing pravidelně vyloučí z těla ... doufejte tedy, že patříte mezi těch zbylých 50% :)
KDY JÍT K LÉKAŘI ?!
Navštivte lékaře, pokud:
Máte silné zarudnutí, otok nebo bolest z piercingu
Máte velké množství výtoku, který je hustý, zelený, žlutý nebo šedý a zapáchá
Máte příznaky, které trvají týden nebo se zhoršují
Máte horečku, zimnici, nevolnost, zvracení, závratě nebo dezorientaci